تبلیغات
روستای تاریخی بند امیر

روستای تاریخی بند امیر
.: بندامیر جواهری در دل کوه :. 
قالب سایت
صفحات جانبی
امکانات

پنجشنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۶ مصادف با سالروز شهادت شیخ الائمه حضرت امام جعفر صادق (ع) رئیس مکتب اثنی عشر ، مراسم عزاداری آن امام همام و یادبود آقا شیخ سید علی اکبر موسوی از سلسله عظام سادات در روستای چارحد خرقان برگزار گردید . گزارش زیر به شرح ماوقع می پردازد :

حوالی ظهر پنجشنبه با حجت الاسلام والمسلمین سید حسن سید محمدی امام جمعه مردم محترم پرندک عازم خرقان هستیم . هوا گرم است ، امّا به گرمای صحبت هایی نیست که در حال رد و بدل شدن هستند . امام جمعه محترم درباره پاره ای از مشکلات شهر توضیح می دهند و از فرصت به وجود آمده برای مشورت استفاده می کنند در میانه صحبت ایشان از فلسفه نام خرقان از دکتر امیرحسینی سوال می کنند و دکتر در حال توضیح دادن اسناد و مدارک هستند . خان نشین خرقان آرام و استوار در حال گذراندن روز است.مزارع گندم از دور مانند فرش های زر بافتی هستند که ید قدرتمند ایزد تعالی گسترده است . با دیدن هر کدام از این مزارع و ان یکاد می خوانیم و بر فراز می کنیم از دو راهی دوزج - علیشار که به سمت چارحد می گذریم سرسبزی مصرقان و مزارع منظم آن دیدنی است . این خانه های شطرنج مانند طبیعت دیدگان مارا مات خود کرده است . بعد از مصرقان نوبت چناقچی علیا ، لار ، آق بولاغ و در نهایت چارحد بی حد است . اولین کسی که به استقبال ما می آید قجیر سرافراشته است . با قامت سر بر آسمان کشیده ورود ما را به چارحد سلام می گوید . روستایی که در روز روشن ستارگانی درخشان آسمانش را روشن کرده اند . مشاهیر این روستا کم نیستند از نماینده اسبق شهرستان حاج حسین اسلامی (اعلی الله مقامه) گرفته تا مرحوم آقا شیخ سید علی اکبر موسوی و فرزند خلفش استاد سید علی اصغر موسوی تا شهدای عزیز این خطه .

به چارحد که می رسیم همه اهالی سیاه پوشند . غم یکساله آنها همچنان تازه است . ارادت اهالی به خاندان موسوی و جدّ بزرگوارشان ستودنیست .

از اهالی نشانی مسجد روستا را می پرسیم با محبت خاصی ما را ره نمون می شوند . در این روستا گویا غریبه نیستیم اهالی روستا به قدری با محبت و میهمان نواز هستند که گویی به خانه مقصود درآمده ایم .

در مقابل مسجد متوقف می شویم ، امام جمعه محترم پرندک از خاطرات افتتاح گاز این روستا در زمستان سال گذشته و برف شدید آن می گویند . وارد مسجد که می شویم فرزند خلف آقا شیخ سید علی اکبر موسوی ، استاد سید علی اصغر موسوی به سویمان آغوش باز می کند . از ساعت ها قبل با آشنایان و اهالی در حال آماده سازی مسجد و مجلس هستند . بعد از اقامه نماز به امامت حجت الاسلام سیدمحمدی به خانه خاندان موسوی برای صرف ناهار می رویم . بر سر سفره استاد موسوی از خاطرات پدر و کرامت آن بزرگوار برایمان می گویند. اندکی بعد به مسجد که بر می گردیم قاری ممتاز قرآن حاج محسن قاسمی و ریاست محترم اداره ارشاد زرندیه نشسته اند . از اعضای انجمن زرسخنان و جمعیت احیاء گران خرقان نیز دیده می شوند اهالی روستا هم قطره قطره به این دریای غم افزون می گردند .

مراسم با تلاوت شورانگیز و محزون قاری محترم و با سخنرانی دکتر امیرحسینی به صورت رسمی آغاز می گردد . اولین سخنران که دعوت می شود ، آقای جوانمرد ریاست محترم اداره ارشاد است . وی با عرض تسلیت این دو مصیبت به حضار و خانواده معزی سخنان خود را به پایان می برد . حال نوبت بخشدار مردم محترم خرقان مهندس لطفی فر است که به ایراد سخنرانی بپردازد . وی که دقایقی است به جمعیت اضافه شده است به منبر دعوت می شود . بخشدار نیز با قرائت دو حدیث از صادق آل کوثر سخنان خویش را پایان می دهد :

"امام صادق (ع) می فرمایند : جوینده دنیا مانند کرم ابریشمی است که هرچه به دور خود می تند بیرون آمدن از آن پیله برایش سخت تر می شود ."

در این لحظه آقای بختیاری رئیس شورای اسلامی مردم محترم قم نیز در بین جمعیت دیده می شود .

مجری مراسم از امام جمعه مردم محترم پرندک برای ایراد سخنرانی دعوت می کند . ایشان با اعلام اینکه : "قصد داشتم در رابطه با مهرورزی سخنرانی کنم ادامه داد تصمیم گرفتم موضوعم را عوض کنم" سپس به سخنرانی در رابطه با سلسه سادات ، اجداد خویش و به مقام شامخ ابی عبدالله جعفر صادق پرداخت در انتهای سخنان نیز ایشان روضه امام را خواندند که به شدت حضار را متاثر کرد .

دکتر امیرحسینی بعد از خواندن ابیاتی به زبان ترکی از نظریه پرداز مکتب شعر دینی استاد سید علی اصغر موسوی دعوت نمود . وی با قرائت زیارت نامه امام صادق (ع) سخنان خود را در رابطه با شان و منزلت سادات و سر سلسه آنان ، ادامه داد. بخش بعدی سخنان وی با اشاره به مقام شامخ پدر و ارائه ابیاتی به حضار به پایان رسید . سخنران بعد که بر منبر تکیه زد آقای الیاس امیرحسنی از اعضای انجمن زر سخنان بود که به قرائت ابیاتی به زبان ترکی پرداخت .

تجلیل دکتر امیرحسینی از مقام آقا شیخ علی اکبر موسوی و همچنین همسر محترمه شان پایان بخش مراسم سخنرانی بود. بعد از آن اهالی برای مراسم تجلیل آماده شدند . در ادامه از افراد منتخب با اهداء لوح و هدیه ای فرهنگی کهبه امضاء ریاست اداره ارشاد اسلامی شهرستان و بخشدار رسید به دست امام جمعه مردم محترم پرندک تجلیل شد .

مراسم تمام شده است و باید برای رفتن آماده شویم در مقابل مسجد با بدرقه استاد سید علی اصغر موسوی مواجه می شویم . در کنار مسئولین شهرستان مشغول گپ و گفت هستیم که استاد نکته نغزی را یادآور می شود : "علت اینکه اصرار داشتیم مراسم در چارحد برگزار شود این بود که مسئولین و نخبگان بخش به اینجا بیایند، محرومیت و مشکلات این روستا را از نزدیک ببینند . سکوت سایه افکن می شود گویا در آنی همه در فکر فرو رفته اند . این نشان خاندانی است که اندکی جدا از مردمان خود و دغدغه هایشان زیست نکرده اند پدری که پاسخگوی مسائل شرعی بیش از ۴۰ پارچه قریه بوده است فرزندی تربیت نموده که اندکی نمی تواند از مردم روستایش فاصله بگیرد و از هر فرصتی برای کاهش آلام مردمان آبادی خود بهره می گیرد . بزرگان و علماء اینگونه اند افکارشان اگرچه بلند است اما سر به تعظیم و کمر به همت در مقابل خلق الله دارند آری عبادت بجز خدمت خلق نیست .

رسول الله(ص) می فرمایند : برتری عالم بر عابد مانند برتری ماه شب چهارده است بر ستارگان دیگر و علماء وارث پیمبرانند زیرا پیمبران پول طلا و نقره بجای نگذارند بلکه دانش بجای گذارند، هر که از دانش ایشان برگیرد بهره فراوانی گرفته است.

والسلام علی من تبع الهدی


تکمیلی : این مطلب با قراردادن تصاویر این مراسم کامل می شود .
طبقه بندی: اخبار،  شعر،  تسلیت،  مفاخر خرقان ، زرند و ساوه،  گنجینه عکس روستای منطقه، 
[ شنبه 31 تیر 1396 ] [ 09:50 ب.ظ ] [ ماح ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.: بندامیر جواهری در دل کوه :.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :