تبلیغات
روستای تاریخی بند امیر

روستای تاریخی بند امیر
.: بندامیر جواهری در دل کوه :. 
قالب سایت
صفحات جانبی
امکانات

در طی دو هفته گذشته فرصتی به وجود آمد تا بتوانم از زیر سایه سیاه شهر که تنفس را بر همه ساکنانش سخت کرده به آغوش پر مهر و محبت طبیعت بند امیر بروم . به لطف خدا و همت پیشینیانمان طبیعت بند امیر خوب بود . کمی برف باریده بود و آفتاب هم تیغ بر کوه های بی سپر کشیده بود . این همه زیبایی و سلامت ما را بر آن داشت تا به جهت تکمیل این لذت به سمت امامزاده روستا رهسپار شویم دریغ از آنکه عیشمان نیش می شود و خیالمان در خماری این مستی خواهد ماند .

متأسفانه جهل ما را پایانی نیست . این جهالت از روی کم عقلی نیست از روی ندانسته هاست . رابطه مهر و محبتی که بین مادر و فرزند است مانع می شود که فرزند بر روی مادر خود تیغ بکشد. ما را چه شده که بی مهرانه بر روی مادر خود طبیعت این چنین تیغ می کشیم و به رویش سیلی می زنیم . مگر نه این است که بند امیر هرچه دارد از این طبیعت است که مادر پر مهر و محبتی برای ما بوده .

قطع و سوزاندن درختان بید (سوگوت در زبان محلی) در بند امیر چندین سال است که با مهاجرت معکوس شهر نشینان بی رحم و تمامیّت خواه و مردمان قدر ناشناس محلی آغاز شده است .

اینها طبیعت بند امیر را به گونه مادر ناتنی خود می انگارند دریغ از اینکه این نو رسیدگان نمی دانند بیشترین درختان بید و بیشترین مسافت بیدستان در خرقان و بین شهرستان های ساوه و زرندیه ازآن روستای تاریخی بند امیر است . بند امیر ما ، این زال مو سپید و رو سفید تاریخ خرقان که از گذر تاریخ سر سبز و به سلامتی گذشته است ، امروز باید شاهد تکه تکه کردن پاره های تنش باشد .

با حسرت تمام باید گفت سوزاندن زنجیره بید های روستای بند امیر که از میان درهّ های زرّآب آغاز و تا سرحدات این روستا با وسمق در کنار هم و روبروی کشیده بودند امروز به قطع و قلع و قمع تبدیل شده است . متأسفانه همانطور که در تصاویر دیده می شود زنجیره بیدستان های رودخانه زرّآب که در نوع خود در منطقه بی نظیر بود و می توانست به ظرفیتی گردشگری و میراثی معنوی در روستای بند امیر تبدیل شود یک به یک سر بریده شده اند . اینکه جواب آیندگان و پیشینیان خود را چه خواهیم داد نمی دانم ولی چگونه جوابگوی وجدان خود خواهیم بود ؟

این بیدها زمانی که به سرپناه نیاز داشتیم سقف خانه های ما بودند ، شاخ و برگ هایشان علوفه دام های ما بوده ، ریشه و پوستشان داروی شفا بخش ما بوده، سایه هایشان آسایشگاه ما بوده ، ریشه هایشان تصفیه کننده آب بوده ، تنه هایشان سیل شکن رودخانه زرّآب بوده ، سایه هایشان مانع تبخیر آب بوده ، برگ هایشان تصفیه کننده و تلطیف کننده هوا بوده و هر زمان که نیاز داشته ایم هیزم گرما بخش خانه های ما بوده اند .

زنجیره بید های رودخانه زرّآب نعمت بند امیر هستند مباد که کفران نعمت کنیم که شکر نعمت نعمتت افزون کند ، کفر ، نعمت از کفت بیرون کند .

به نظر می رسد حال که هیچگونه جنبش مردمی برای حفاظت از این بیدها صورت نمی پذیرد نیاز به ورود مسئولین محیط زیستی و میراث فرهنگی منطقه به شدت احساس می شود .

زیرا قطع این بیدها علاوه بر آسیب جدی به محیط زیست به یک اثر طبیعی و معنوی در منطقه که یادگار گذشتگان است آسیب خواهد زد .


پی نوشت : تصاویر متعاقباً ارسال خواهد شد .

طبقه بندی: اخبار،  مقالات،  عکس هایی از بند امیر، 
[ جمعه 10 دی 1395 ] [ 05:38 ب.ظ ] [ ماح ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.: بندامیر جواهری در دل کوه :.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :