تبلیغات
روستای تاریخی بند امیر

روستای تاریخی بند امیر
.: بندامیر جواهری در دل کوه :. 
قالب سایت
صفحات جانبی
امکانات

انسانوجایگاهش

بارها در قرآن کریم خواندیم که خداوند وقتی انسان را آفرید برخود بالید وفرمود : قتبارک الله احسن الخالقین

(آیه 14 سوره ی مؤمنون)

بعد گفته : در آیه 29 سوره بقره مى فرماید: همه چیز را بخاطر انسان آفریدم (هُوَ الَّذِى خَلَقَ لَکُم مَّا فِى الارضِ جَمِیعـًا); او خدایى است که همه آنچه را (از نعمت ها) در زمین وجود دارد، براى شما آفرید.

و نیز در آیه 12 سوره نحل مى فرماید:

«(وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ فِى ذَلِکَ لاَیَات لِّقَوْم یَعْقِلُونَ);

او شب و روز و خورشید و ماه را مسخّر شما ساخت; و ستارگان نیز به فرمان او مسخّر شمایند; در این، نشانه هایى است (از عظمت خدا) براى گروهى که عقل خود را به کار مى گیرند!».)

وچون انسان امانت الهی را پذیرفت اورا خلیفه خود در روی زمین قرار دادم .
( إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَیْنَ أَن یَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنسَانُ إِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا .

ما امانت [خویش‏] را بر آسمانها و زمین و كوهها عرضه داشتیم، ولى از پذیرفتن آن سر باززدند، و از آن هراسیدند، و انسان آن را پذیرفت، كه او [در حق خویش‏] ستمكار نادانى بود.

سپس در آیه 3 سوره انسان فرمود: راه زندگی را هم به او نشان دادم (انّا هَدَیْناهُ السَّبیلَ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُوراً)

ما راه را به او نشان دادیم ، خواه شاکر باشد ( و پذیرا گردد ) یا ناسپاس!

یکی از موثرترین آنها راه ها پرهیز از تفرقه است .

« (وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذكُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیكُم إِذ كُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِكُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا وَكُنتُم عَلىٰ شَفا حُفرَةٍ مِنَ النّارِ فَأَنقَذَكُم مِنها ۗ كَذٰلِكَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَكُم آیاتِهِ لَعَلَّكُم تَهتَدونَ﴿۱۰۳

و همگی به ریسمان خدا [= قرآن و اسلام، و هرگونه وسیله وحدت‌]، چنگ زنید، و پراکنده نشوید! و نعمت (بزرگِ) خدا را بر خود، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید، و او میان دلهای شما، الفت ایجاد کرد، و به برکتِ نعمتِ او، برادر شدید! و شما بر لبِ حفره‌ای از آتش بودید، خدا شما را از آن نجات داد؛ این چنین، خداوند آیات خود را برای شما آشکار می‌سازد؛ شاید پذیرای هدایت شوید.

آنگاه برای هدایت او 124هزار پیامبر هم فرستادم .

همه این موارد موید این است که انسان درجه والایی دارد . وعامل اصلی هرگونه رشد ، تحول وتوسعه اوست . امروز علم بشری هم به همین نتیجه رسیده است . همه پذیرفتند که انسان ایمان واتحاد مثاث تغییر هستند و تا زمانی که خود انسان به عنوان رکن اصلی نخواهد تغییری اتفاق نمی افت. چنانکه خدا در سوره مبارکه الرعد آیه ۱۱ فرموده :

(...إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم ۗ وَإِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَومٍ سوءًا فَلا مَرَدَّ لَهُ ۚ وَما لَهُم مِن دونِهِ مِن والٍ)

... خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! و هنگامی که خدا اراده سوئی به قومی (بخاطر اعمالشان) کند، هیچ چیز مانع آن نخواهد شد؛ و جز خدا، سرپرستی نخواهند داشت!

با استناد به مطالب مذکور حال ؛

ای برادر توهمه اندیشه ایمابقی خود استخوان وریشه ای

گر بود اندیشه ات گل گلشنیو رنه خواری هیمه اندر گاخنی

ای انسان به تو اندیشه وخرد دادیم، می خواهی محل زندگی را گلشن کن یا گلخن نما . اختیار دست خودت است . هرطوری که بخواهی همانطور زندگی می کنی
[ سه شنبه 2 شهریور 1395 ] [ 02:48 ب.ظ ] [ خسرو امیرحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.: بندامیر جواهری در دل کوه :.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :