تبلیغات
روستای تاریخی بند امیر

روستای تاریخی بند امیر
.: بندامیر جواهری در دل کوه :. 
قالب سایت
صفحات جانبی
امکانات

شب قدر چه شبی است؟ قهرمان آن کیست؟ (     قسمت اول)

شب  لیلة القدر است. لیلة القدر شبی مهم و سرنوشت ساز است. شب نزول رحمت و بركات الهی و تعیین سرنوشت ابدی انسان‌هاست. در خصوص اهمیت این شب گفتنی است كه از صدر اسلام و از عهد رسول اكرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله رسم بر آن بوده است كه شب ‌های قدر را "احیا" بگیرند و تا سپیده ‌دم به آداب مخصوص آن از جمله دعا و نماز و استغفار بپردازند. در فضیلت شب قدر آمده است، شبی بهتر از هزار ماه است: "لیلة القدر خیر من الف شهر." و به احتمال قوی این شب ارجمند یكی از شب‌های نوزدهم، بیست و یكم و بیست و سوم ماه مبارك رمضان می‌باشد.

شب قدر، شب اندازه كردن كارها ذكر شده است.

شب قدر، شبی است با عزت و شرف كه هر كه در آن طاعت كند عزیز و مشرف گردد.

 

در آیه نخست سوره مباركه "قدر" نیز تصریح شده است به آنكه قرآن كریم در شب قدر نازل شده است: " انا انزلناه فی لیلة القدر". در "تفسیر ابوالفتح رازی" پیرامون شب قدر آمده است: شب تقدیر است و فصل احكام و تقدیر قضایا، آنچه خواهد بودن در سال از آجال و ارزاق و اقسام، همه در این شب كنند و گفتند : "فی لیلة مباركه" هم این شب است.

 همیشه نگاه به شب قدر، نگاه به شبی بوده است كه انسان در وسعت بی كرانه ‌اش می‌تواند به روشنایی جانانه بپردازد و از هر چه سیاهی و تباهی است به درآید و برای سال آتی و سال‌های آینده ره توشه‌ هایی مبارك و الهی برگیرد.

از طرفی هم امشب، شب ماتم و حزن و اندوه بر قهرمان این شب است .. شب شهادت مولایی است كه پیامبر اكرم (ص) وجود مقدسش را امیرالمومنین و رهبر سفیدچهرگان عالم خطاب فرمودند.شب علی است.


[ سه شنبه 1 تیر 1395 ] [ 03:48 ب.ظ ] [ خسرو امیرحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.: بندامیر جواهری در دل کوه :.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :