تبلیغات
روستای تاریخی بند امیر

روستای تاریخی بند امیر
.: بندامیر جواهری در دل کوه :. 
قالب سایت
صفحات جانبی
امکانات

همزمان با غروب جمعه 26 تیر 1394 و حلول عید سعید فطر مراسم " الف "   (بخوانید : اَ . لَ .ف ) در مزارستان روستای تاریخی بند امیر برگزار شد .

 

مراسم الف (بخوانید : اَ . لَ .ف ) ، مراسمی کهن و دیرینه در روستای بند امیر است که در آخرین روز ماه مبارک رمضان برگزار می شود . 

در لغتنامه مرحوم دهخدا ذیل واژه "الف" می خوانیم : دوستی و مؤانست (از المنجد). اَلَف نیز به همین معنی است (از غیاث اللغات ). خوگری . خو گرفتن با . دوست گرفتن کسی را . خو کردن به چیزی یا به مکانی . انس گرفتن به کسی یا به جایی . همانطور که از معنای این رسم قدیمی پیداست روستاییان بندامیر در گذشته به مناسب عید فطر و ماه مبارک رمضان کنار هم در مزارستان جمع می شده اند تا علاوه بر کنار گذاشتن کدورت ها یادی از گذشتگان و آینده خود نیز بنمایند و سعی کنند تا در این عید مبارک از گناهان خود توبه کنند .

در این مراسم اهالی روستا با پختن حلوا و بعضی از خوراکیها همراه با سفره ای از نان بر سر مزار گذشتگان حاضر می شوند و علاوه بر خواند فاتحه و طلب آمرزش برای آنان ، آخرین افطار و حلول ماه شوال را در کنار هم جشن می گیرند .

در هنگام افطار بند امیریان تمام خوراکیهای خود را جمع کرده و در یک سفره قرار می دهند و همگی بر سر آن سفره افطار می کنند تا مبادا کسی که از بضاعت مالی برخوردار نیست شب عید را در حسرت غذا به سر برد . یکی از محسنات این مراسم جمع شدن تمام اهالی روستا بر سر یک سفره و خوردن از نان و نمک یکدیگر است که علاوه بر از بین بردن کدورت ها ، باعث تقویت وحدت و همدلی بین آنان می شود .

تصاویر زیر در زمان افطار گرفته شده است که البته مدتی بعد جمعت زیادی نیز به جمعیت حاضر افزوده شد .

الفه ، عید همدلیالفه ، عید همدلی
طبقه بندی: اخبار،  آداب و رسوم بند امیر،  عکس هایی از بند امیر، 
[ چهارشنبه 31 تیر 1394 ] [ 04:14 ب.ظ ] [ ماح ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.: بندامیر جواهری در دل کوه :.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :