روستای تاریخی بند امیر
.: بندامیر جواهری در دل کوه :. 
قالب سایت
صفحات جانبی
امکانات

بسم الله الرحمن الرحیم 

انسان بعد از هبوط خود همواره به دنبال دو چیز بوده است : 
1- غذا

2 - ارتباط با همنوع

به جرأت اینجانب می توانم ادعا نمایم که شاکله تاریخ بشری چیزی غیر از این دو موضوع نیست . عامل بسیاری از جنگ ها و کشتارها در طول تاریخ یا غذا بوده یا عدم توانایی در ارتباط . امروزه هم که عصر ارتباطات نامیده می شود ، عدّه ای برای تأمین غذای مردمان خود به عراق و افغانستان و یا سایر کشورهای مظلوم لشکر کشیده اند ، چه تناقضی!

انسانها برای حلّ مشکل اول خود ، ابتدا به شکار ، سپس کوچ نشینی و بعد هم ابداع کشاورزی و وسایل مربوط به آن پرداختند . در این مسیر ارتباط آنها با همنوعشان ، هم تکامل و هم  تطوّر یافت . انسانی که در ابتدا با ایماء و اشاره با همنوعش ارتباط برقرار می نمود ، توانست از این آواها ، کلمه و جمله را برای ارتباط بهتر بیافریند . که محمع تمام آنها واحدی به نام زبان را تشکیل می دهد.
اینک هر قوم و ملّتی برای خود زبان خاص و ویژه ای را دارد که هویّت تاریخی و جمعی آن ملّت و ریشه آنها را نشان می دهد و مردمانشان به وسیله همین زبان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند . متأسفانه امروزه به دلیل مهاجرت ها ، گسترش رسانه های جمعی و یکسان بودن نظام آموزشی بسیاری از این زبانها که روزگاری مورد استفاده جمعیّتی بودند ، در خطر حذف و فراموشی قرار گرفته اند که بیش از پیش جامعه بشری را نگران نموده است . 

تمام مطالب بالا مقدمه ای بودند تا اینجانب به بحث اصلی خود برسم .

در منطقه خرقان زبانی وجود دارد که مردم عزیز الویر و ویدر به آن تکلّم می کنند . امروزه این زبان در حال فراموشی و از بین رفتن است و متأسفانه کسی هم به فکر حفظ این زبان نیست . شاید عده ای از عزیزان اینگونه استدلال نمایند که زبان آنها همان زبان تاتی و امثالهم است و دلیلی برای نگران بودن نداریم زیرا فعّالیّت بسیاری برای حفظ این زبان صورت گرفته است . امّا اینجانب می خواهم از سوی دیگری به این موضوع نگاه کنم . این زبان ویژگی هایی دارد که آنرا از سایر زبانهای هم گروهش مجزّا می سازد . مثلاً چگونه است که در بخش خرقان با وجود روستاهای متعدد ترک نشین اطراف ، این دو روستا هنوز به زبان خود صحبت می نمایند ؟ و این خود معمّای پیچیده ای است که می تواند راز نهفته در دل خرقان را آشکار نماید .

یکی از آن رازها تغییرات درون منطقه است ، برای مثال شاید بتوان با اندکی اغماض تاریخ روستای وسمق و روستای الویر را برابر دانست ، امّا چه می شود که زبان روستای وسمق با زبان روستاهای ویدر و الویر زمین تا آسمان تفاوت دارد ؟ در حالی که ویدر و وسمق فاصله چندانی با هم ندارند و در منطقه ای بسته و بسیار کوچک هستند . جایی که قطعاً مردمان آن برای گذران زندگی به هم نیاز داشته اند ، امّا این ارتباط چگونه با دو زبان متفاوت صورت می پذیرفته است ؟

از سویی دیگر کارکردی که این زبان در این منطقه پیدا کرده و تغییراتش شاید با زبان اصلی بسیار تفاوت نمایند ! متأسفانه تا امروز هیچ پژوهشی برای روشن نمودن این مطلب صورت نگرفته است . احتمالاً تغییرات ساختاری و دستوری ، لغات ، کلمات و یا ضرب المثل ها و ... جدیدی بتوان یافت که در زبان اصلی یا از بین رفته اند و یا اصلاً وجود ندارند در حالی که این دو زبان آنها را حفظ نموده اند .
البتّه کتابهایی را در این مورد دیده ام که توسّط ویدری ها و یا الویری های عزیز نگاشته شده اند امّا این کتابها ناقص هستند به دلیلی که پایین تر اشاره خواهم نمود .

اینجانب با نگاشتن این مقاله قصد داشتم که از مسئولان منطقه ای و استانی در خواست نمایم که برای حفظ و ذخیره این زبان اقدامی انجام دهند ، امّا پشیمان شدم زیرا مسئولین اگر قرار بود اقدامی نمایند در این سالها حرکتی باید انجام می شد که متأسفانه انجام نشده و یا حداقل اطلاع رسانی نشده است. پس فقط یک روزنه امید باقی می ماند و آن هم انجمن اهل قلم زرندیه است .

از انجمن اهل قلم زرندیه تقاضا می نمایم که این مجاهدت عظیم را انجام داده و اقدام به ذخیره این زبان کنند . خوشبختانه در این انجمن فرهیختگانی از اهالی ویدر و الویر هم حضور دارند که اهلادب و زبان شناس هستند . 

انجام این کار هم نیاز به مقدّماتی دارد که مطمئن هستم خود انجمن به راحتی قادر به تأمین آن می باشد . زیرا در جاهایی نیاز به ضبط صداها و همچنین فیلم برداری است که خود اعضای انجمن قادر به فراهم آوردن وسایل آن هستند . در آخر هم تمام آن اصوات ، تصویر ها و نوشته های پژوهشی جمع آوری شده و منبع همیشگی حفظ و شناخت این زبان خواهد شد برای آیندگان تا به راحتی بتوانند به این زبان و تاریخ خود دسترسی پیدا کنند .

به هر حال درک تاریخ خرقان ، چیزی جز شناخت کامل دو زبان ویدری - الویری و ترکی این منطقه نیست و امید است که این کار بزرگ هرچه زودتر عملیاتی شود. 


                    ای که دستت می رسد کاری بکن               پیش از آنکه از تو نیاید هیچ کار  


طبقه بندی: مقالات، 
[ دوشنبه 2 بهمن 1391 ] [ 07:39 ب.ظ ] [ ماح ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.: بندامیر جواهری در دل کوه :.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :